Diabetes 2. typu

Výhody samostatného monitorovania

Základné informácie pre pacientov s diabetom.

Ak máte diabetes, nie ste sami. Na celom svete žijú s diabetom milióny ľudí. Je to manažovateľný stav a so správnou liečbou môžete prežiť s diabetom dlhý a plnohodnotný život.

Diabetes – čo treba vedieť

Cukrovka je stav, pri ktorom je množstvo cukru (glukózy) v krvi vyššie ako normálne.

Diabetes 1. typu vzniká vtedy, keď pankreas v tele produkuje málo inzulínu alebo neprodukuje žiadny. Inzulín je potrebný, aby mohla glukóza preniknúť do buniek tela. Glukóza sa získava zo stravy, ktorú jete, a používa sa vo všetkých bunkách a orgánoch na výrobu energie, ktorá telo udržiava v chode.

Ľudia s diabetom 2. typu môžu stále produkovať inzulín, no bunky naň nedokážu správne reagovať. Inými slovami, sú „rezistentné na inzulín“. Na začiatku to pankreas kompenzuje produkovaním väčšieho množstva inzulínu. Po istom čase sa však vyčerpá a nedokáže produkovať dostatok inzulínu na udržanie hladiny glukózy v krvi v zdravom rozmedzí.

Ako sa dá liečiť diabetes 2. typu?

Diabetes dobre reaguje na množstvo zmien životného štýlu, takže je veľa spôsobov, ako ho manažovať. Zdravé návyky v kombinácii s liekmi dostanú hladinu glukózy v krvi pod kontrolu.

  • Strava: Vytvorte si individuálny jedálniček, v ideálnom prípade s pomocou skúseného dietológa.

  • Pohybová aktivita: Veďte aktívny každodenný život.

  • Lieky: Užívajte lieky, ktoré vám lekár predpísal.

Príčiny a rizikové faktory diabetu 2. typu

Presná príčina diabetu 2. typu nie je úplne známa. Výskum ukázal, že vznik diabetu 2. typu sa spája s množstvom rizikových faktorov.

Medzi tieto rizikové faktory patrí:

  • Hyperglykémia, prediabetický stav a/alebo tehotenská cukrovka v minulosti

  • Vysoký krvný tlak

  • Vysoký cholesterol

  • Genetika a etnická príslušnosť

  • Rodinná anamnéza

  • Nadváha a obezita

  • Nedostatočná pohybová aktivita

  • Vek

Tipy pre zdravý životný štýl

1. Strava

Hladina glukózy v krvi sa dá manažovať pomocou zdravých stravovacích návykov. Keď viete, čo obsahuje jedlo, ktoré jete, oveľa ľahšie budete môcť kontrolovať ich vplyv na hladinu glukózy vo vašej krvi.

Užitočné rady:

  • Základom je rôznorodosť! Jedzte rôzne druhy potravín.1

  • Nájdite rovnováhu! Počas dňa si doprajte niekoľko jedál a žiadne nevynechávajte.1

  • Vyberajte si! Zelenina, celozrnné výrobky, ovocie, odtučnené mliečne výrobky, zdravé tuky a chudé mäso či ryby – môžete si dopriať množstvo potravín.1

Person eating salad
Young man drinking water

2. Nápoje

Myslite aj na nápoje – aj ony môžu ovplyvniť hladinu glukózy v krvi.

Užitočné rady:

  • Buďte stále dobre hydratovaný! Čistá voda je tá najlepšia voľba.

  • Obľubujete kávu alebo čaj? Bez dodatočných prísad tiež môžu byť súčasťou zdravej stravy so zníženým obsahom cukru.

  • Prejdite na nápoje s nízkym obsahom cukru a zdravé alternatívy nápojov.2

  • Alkohol obsahuje kalórie a niekedy aj cukor, preto môže ovplyvniť hladinu glukózy v krvi. Ak vás zaujíma, ako pristupovať k alkoholu, obráťte sa na svojho lekára.

3. Význam aktívneho životného štýlu

Ak máte diabetes, aktívny životný štýl je pre vás nevyhnutný! Pravidelná pohybová aktivita významne prispieva k zlepšovaniu hladiny glukózy v krvi, pretože môže pomôcť bunkám tela efektívnejšie využívať inzulín.3,4 Fyzická aktivita môže tiež zlepšiť cholesterol,4 zlepšuje krvný tlak4 a môže udržateľne znižovať vašu váhu.5

Ak hľadáte inšpiráciu na začlenenie pohybovej aktivity do svojho každodenného života, pozrite si tieto tipy:6

Začnite pomaly: ak s pohybovou aktivitou len začínate, začnite s malými zmenami, vďaka ktorým sa budete v každodennom živote viac hýbať. Napríklad namiesto výťahu choďte po schodoch, namiesto šoférovania sa do miestnych obchodov prejdite alebo sa vyberte na prechádzku s priateľmi a rodinou.

Rozprúďte si krv: keď budete pripravený na ďalší krok, vyskúšajte aeróbne aktivity ako beh, bicyklovanie a plávanie. Tento typ aktivity pomáha manažovať hladinu glukózy v krvi a zlepšuje zdravie srdca.

Doplňte silový tréning: ak sa vám podarí, skúste dvakrát až trikrát týždenne cvičiť s vlastnou váhou. Tento typ aktivity vám pomôže udržať silné svaly a kosti a hladinu glukózy v krvi pod kontrolou, pretože pomáha zvyšovať účinnosť inzulínu.

Poriadne sa natiahnite: nezabudnite sa tiež pred pohybovou aktivitou a po nej natiahnuť, aby ste predišli poškodeniu svalov.

Skôr ako však svoje pohybové návyky zmeníte, porozprávajte so zdravotníckym pracovníkom, aby ste sa uistili, že rozumiete vplyvu, ktorý by mohli mať zmeny na hladinu glukózy v krvi, a všetkým potrebným krokom, ktoré musíte vykonať pre svoje bezpečie a zdravie.

4. Nefajčite

Fajčenie predstavuje rizikový faktor diabetu a môže zvyšovať riziko ochorenia srdca a/alebo ciev, ako je vysoký krvný tlak.

5. Lieky

Zdravé stravovanie a fyzické aktivity sú dobrým začiatkom na liečbu diabetu a môžeme to zvládnuť aj sami. Ak však na normalizáciu hladiny glukózy v krvi nestačia, lekár môže usúdiť, že na dosiahnutie tohto cieľa budete potrebovať perorálne/injekčné lieky a/alebo inzulín.

Healthy senior couple

Monitorovanie hladiny glukózy v krvi je dôležité!

Monitorovanie hladiny glukózy v krvi predstavuje najlepší spôsob overenia toho, ako dobre zvládate cukrovku!

Monitorovanie hladiny glukózy v krvi:

Hladinu glukózy v krvi môžete merať pomocou „glukomeru“ alebo „systému na monitorovanie hladiny glukózy v krvi“. Jednoducho si odoberiete kvapku krvi pichnutím do prsta a glukomer vám povie, koľko glukózy sa v danom čase nachádza v krvi. Týmto spôsobom zistíte, či je vaša hladina glukózy v krvi v zdravom rozmedzí.

Samostatné monitorovanie hladiny glukózy v krvi: Aké sú výhody?

  • Samostatné monitorovanie vám môže pomôcť pochopiť vplyv zmeny stravy, fyzickej aktivity a liekov na vašu hladinu glukózy v krvi.7

  • Samostatné monitorovanie na podporu manažmentu glykémie môže znížiť riziko komplikácií, ako je poškodenie obličiek, nervov a očí, a zlepšiť kvalitu života.8

Čo je štruktúrované meranie?

  • Štruktúrované meranie je stratégia samostatného monitorovania, pri ktorej si ľudia počas týždňa pravidelne merajú svoju hodnotu glukózy v krvi, aby zistili, ako ich denné aktivity vplývajú na ich hladinu glukózy v krvi.9

    Rozpoznaním vzorcov alebo identifikáciou faktorov, ktoré spôsobujú zvýšenie alebo zníženie hladiny glukózy v krvi, sa dá zistiť, ako upraviť stravu, aktivitu a lieky* s cieľom udržať stabilnú hladinu glukózy v krvi.9

Washing hands

Umyte a vysušte si ruky.

Insert test strip

Vložte prúžok do glukomeru. Glukomer sa zapne.

Prick your finger

Do bočnej strany prsta pichnite odberové zariadenie.

Sip in blood

Špičkou testovacieho prúžku sa ihneď dotknite kvapky krvi.

Test result with smartLIGHT

Po 5 sekundách glukomer zobrazí výsledok merania hladiny glukózy v krvi.

Test result with smartLIGHT

Funkcia smartLIGHT® umožňuje jednoduchšie pochopenie hladiny glukózy v krvi a ukazuje, či je nameraná hodnota glukózy v krvi nad, v rámci alebo pod cieľovým rozsahom.10,11

Pred použitím si prečítajte úplný návod v používateľskej príručke vášho glukomeru CONTOUR®.
* Podľa konzultácie so zdravotníckymi pracovníkmi.

Pre ľudí s diabetom 2. typu vyžadujúcim inzulínovú terapiu

Na úspešný manažment diabetu sa má hladina glukózy v krvi udržiavať v normálnom rozmedzí včasnými injekciami správnej dávky inzulínu. Ak však zmeníte svoje stravovacie návyky alebo mieru fyzickej aktivity, hladina glukózy v krvi môže nadmerne klesnúť alebo nadmerne vzrásť. Ak hladina glukózy nadmerne vzrastie (hyperglykémia) a zostane vysoká, vzniká riziko trvalého poškodenia orgánov a ďalších komplikácií. Ak hladina glukózy nadmerne klesne (hypoglykémia), môžete stratiť dôležité funkcie, ako je schopnosť myslieť a neschopnosť vykonávať bežné úlohy.

Požiadajte svojho zdravotníckeho pracovníka o individuálny rozsah cieľových hodnôt glukózy v krvi a poraďte sa s ním o tom, ako riešiť hypoglykemické a hyperglykemické situácie.

Ak chcete získať ďalšie informácie a personalizované rady týkajúce sa diabetu 2. typu, obráťte sa na zdravotníckych pracovníkov.

Použitá literatúra:

1. https://diabetes.org/food-nutrition/, accessed July 10th 2024.
2. Jean-Philippe Drouin-Chartier et al. Changes in Consumption of Sugary Beverages and Artificially Sweetened Beverages and Subsequent Risk of
Type 2 Diabetes: Results From Three Large Prospective U.S. Cohorts of Women and Men. Diabetes Care 1 December 2019; 42 (12): 2181-2189.
3. Kirwan JP, del Aguila LF, Hernandes JM, et al. Regular exercise enhances insulin activation of IRS-1-associated P13K in
human skeletal tissue. J Appl Physiol. 2000;88:797-803.
4. Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association. Diabetes Care 2016;39:2065-2079 l
DOI:10.2337/dc16-1728.
5. Wing R, The Look AHEAD Research Group. Cardiovascular Effects of Intensive Lifestyle Interventions in Type 2 Diabetes.
N Engl J Med 2013;369:145-54. DOI: 10.1056/NEJMoa1212914.
6. AADE7 Self-Care Behaviors® BEING ACTIVE. https://www.diabeteseducator.org/docs/default-source/living-with-diabetes/tip-sheets/aade7/aade7_
being_active.pdf?sfvrsn=12 accessed January 11th 2021.
7. American Diabetes Association. Standards of Medical Care in Diabetes — 2024; Diabetes Care 2024;47(Suppl. 1).
8. Huang IC et al. The Influence of Self-monitoring Blood Glucose Frequency on the Oscillation of Hemoglobin A1c and Chronic Complications. Chang
Gung Med J. 2012;35(1):46–53.
9. Gracia TR et al. Structured SMBG in early management of T2DM: Contributions from the St Carlos study. World J Diabetes. 2014;5(4):471–481.
10. Smartson online survey, Sweden 2017. 352 respondents: People with type 1 and type 2 diabetes, over 18 years old, who tested at least 4-7 times a day. Participants received free meter and tests strips. Survey funded by Ascensia Diabetes Care.
11. CONTOUR®ELITE BGMS User Guide Rev 10/21.

Kúpiť