Diabetes 1. typu

Základné informácie pre pacientov s diabetom 1. typu

Ak máte diabetes, nie ste sami. Na celom svete žijú s cukrovkou milióny ľudí – približne 5 % z nich má diabetom typu 1 a 95 % diabetes 2. typu. Diabetes 1. typu sa vyskytuje v každom veku. Je to manažovateľný stav a so správnou liečbou od ranného štádia môžete s diabetom prežiť dlhý a plnohodnotný život. Dôležité sú správne stravovanie, fyzická aktivita, sociálna podpora, sledovanie hladiny glukózy v krvi, ako aj manažment inzulínu a iných perorálnych liekov!

Diabetes – čo treba vedieť

Diabetes je stav, pri ktorom je množstvo cukru (glukózy) v krvi vyššie ako normálne.

Diabetes 1. typu vzniká vtedy, keď telo produkuje málo inzulínu alebo neprodukuje žiadny. Inzulín je potrebný, aby mohla glukóza preniknúť do buniek tela. Glukóza sa získava zo stravy, ktorú jete, a používa sa vo všetkých bunkách a orgánoch na výrobu energie, ktorá telo udržiava v chode.

Inzulín, ktorý v tele chýba, sa musí nahradiť. Inzulín sa však nemôže prijímať perorálne a musí sa podávať injekčne.

Ľudia s diabetom 2. typu inzulín stále produkujú, no bunky nedokážu na inzulín správne reagovať. Väčšina ľudí s diabetom 2. typu potrebuje na reguláciu množstva cukru v krvi (nazývaného aj hladina glukózy v krvi) tabletky a/alebo injekcie inzulínu.

Zdravý rozsah hladiny glukózy v krvi

Príjem stravy, prenos cukru do buniek a jeho premena na energiu sú v našom tele základné procesy. Od týchto procesov sa odvíja aj hladina glukózy v krvi. Ak je táto hladina príliš vysoká alebo príliš nízka, telu hrozia vážne následky. Normálna hladina glukózy v krvi je preto dôležitá pre zdravie.

Monitorovanie hladiny glukózy v krvi je dôležité!

Monitorovanie hladiny glukózy v krvi

Hladinu glukózy v krvi môžete merať pomocou „glukomeru“ alebo „systému na monitorovanie hladiny glukózy v krvi“. Jednoducho si odoberiete kvapku krvi pichnutím do prsta a glukomer vám povie, koľko glukózy sa v danom čase nachádza v krvi. Týmto spôsobom zistíte, či je vaša hladina glukózy v krvi v zdravom rozmedzí.

Monitorovanie hladiny glukózy v krvi predstavuje najlepší spôsob overenia toho, ako dobre zvládate diabetes!

Dobrý manažment diabetu

Na úspešný manažment diabetu sa má hladina glukózy v krvi udržiavať v normálnom rozmedzí včasnými injekciami správnej dávky inzulínu. Ak však zmeníte svoje stravovacie návyky (napr. pôst) alebo mieru fyzickej aktivity, hladina glukózy v krvi môže nadmerne klesnúť alebo nadmerne vzrásť.

Self-monitoring blood glucose

Hyperglykémia – vysoká hladina glukózy v krvi

Keď hladina glukózy v krvi stúpne nad normálny rozsah, dostanete sa do stavu hyperglykémie. Ak zostane hladina glukózy v krvi dlhodobo príliš vysoká, vzniká riziko poškodenia orgánov a ďalších komplikácií.

Vysoká hladina glukózy v krvi nastáva vtedy, keď telo neprodukuje dostatok inzulínu. K tomu môže dôjsť aj vtedy, keď si človek s diabetom zabudne podať injekciu inzulínu alebo ak bola podaná dávka inzulínu príliš nízka.

Hypoglykémia – nízka hladina glukózy v krvi

Hladina glukózy v krvi však tiež môže klesnúť pod normálny rozsah, čo navodí stav hypoglykémie. Hypoglykémia sa často označuje ako „inzulínová reakcia“, pretože môže nastať po podaní príliš veľkého množstva inzulínu. Nízka hladina glukózy v krvi sa bežne vyskytuje u pacientov s diabetom 1. typu – epizódy s príznakmi sa v priemere vyskytujú dvakrát za týždeň. Počet nepozorovaných miernych epizód (bez príznakov, v noci) môže byť ešte vyšší.

Ak hladina glukózy v krvi nadmerne klesne, môžete stratiť dôležité funkcie, ako je schopnosť myslieť a normálne fungovať. Nízka hladina glukózy v krvi si vyžaduje okamžité zakročenie!

Obráťte sa na zdravotnícky personál a preberte s ním svoj individuálny rozsah cieľových hodnôt glukózy v krvi.

Inzulín – čo treba vedieť

Inzulín je hormón, ktorý sa prirodzene produkuje v pankrease. Cukor bez inzulínu neprenikne do buniek a bude sa hromadiť v krvi. Inzulín je liek pre ľudí, ktorých pankreas neprodukuje dostatočné množstvo inzulínu (diabetes 1. typu) alebo ktorých bunky nereagujú na inzulín správne (diabetes 2. typu).

Insulin

Inzulínová liečba – majte to pod kontrolou!

Keď sa hladina glukózy v krvi po jedle zvýši, ľudia s diabetom 1. typu potrebujú inzulín, ktorý hladinu glukózy vráti na normálnu hodnotu. U zdravých ľudí vytvorí správne množstvo inzulínu ich pankreas. Ľudia s diabetom 1. typu si musia podávať inzulín niekoľkokrát denne pomocou inzulínových pier, injekcií alebo inzulínovej pumpy. Vďaka monitorovaniu hladiny glukózy v krvi sa dá určiť, kedy a koľko inzulínu treba podať.

Druhy inzulínu

Na trhu je viacero druhov inzulínu, ktoré sa líšia v tom, ako rýchlo a ako dlho v ľudskom tele pôsobia. Váš zdravotnícky personál s vami bude pracovať na výbere toho, ktorý je pre vás najlepší.

Man injecting insulin
Druh inzulínu Nástup (čas potrebný na preniknutie do krvného obehu*) Vrchol (čas potrebný na dosiahnutie najvyššej úrovne účinnosti*) Trvanie (čas, počas ktorého zostáva účinný)
Rýchly účinok ≈ 15 minút ≈ 1 hodina ≈ 2 až 4 hodiny
Normálny alebo krátkodobý účinok ≈ 30 minút ≈ 2 až 3 hodiny ≈ 3 až 6 hodín
Strednodobý účinok ≈ 2 až 4 hodiny ≈ 4 až 12 hodín ≈ 12 až 18 hodín
Dlhodobý účinok Niekoľko hodín Relatívne stabilné zníženie hladiny glukózy v krvi počas 24 hodín  
* Čas po podaní injekcie

Život s diabetom – praktické rady

Správne stravovanie

Jedlo, ktoré jete, má výrazný vplyv na hladinu glukózy v krvi. Svoje jedlá musíte poznať a podľa nich upravovať injekcie inzulínu. Dietológ, ktorý má skúsenosti s diabetom 1. typu, vám pomôže s vytvorením vyváženého jedálnička, ako aj stanovením dávky inzulínu a správneho množstva fyzickej aktivity. Keď sa vaše stravovacie návyky alebo preferencie zmenia, budete si musieť aktualizovať aj jedálniček!

Cvičenie

Vaše telo využíva viac energie a rýchlejšie spracúva cukor, keď sa hýbete, než keď odpočívate. Aktívny životný štýl vám prospieva! Cvičenie vám z dlhodobého hľadiska pomôže stabilizovať hladinu glukózy v krvi.

Získanie podpory

Sociálna a emocionálna podpora môže zlepšiť vaše zdravie. Do veľkej miery vám môže pomôcť, aj keď sa podelíte o svoje skúsenosti s inými ľuďmi s diabetom. Dobrá sieť podpory vytvorená z členov rodiny, priateľov a organizácií pacientov s diabetom skutočne pomáha!

Skladovanie inzulínu

Inzulín môže byť napríklad potrebné skladovať v chlade. Ak je však podanie injekcie studeného inzulínu bolestivé, nádobu s inzulínom môžete pred podaním injekcie skladovať pri izbovej teplote. Niektoré inzulínové výrobky sa môžu týmto spôsobom skladovať približne jeden mesiac. Vždy si prečítajte a dodržiavajte pokyny dodávateľa.

Healthy lifestyle with type 1 diabetes

Ak chcete získať ďalšie informácie a personalizované rady týkajúce sa diabetu 1. typu, obráťte sa na zdravotnícky personál.

Referencie: www.diabetes.org

Kúpiť