Hygiena
Vaše zuby, koža a chodidlá potrebujú každý deň špeciálnu starostlivosť. Maximálna najlepšia dostupná starostlivosť o nich má veľkú zásluhu na tom, aby ste zostali po celý život zdravý.
Zuby
Udržiavaním hladiny glukózy v krvi v stanovených limitoch a dodržiavaním doporučení týkajúcich sa starostlivosti o zuby, môžete predchádzať periodontálnym ochoreniam:
Koža
Aby sa vám vyhýbali kožné problémy, môžete spraviť niekoľko vecí. Skúste tieto doporučenia:
Chodidlá
Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť, aby nedošlo k poraneniu a znížilo sa riziko poškodenia Vašich chodidiel. Venovaním času základnej starostlivosti o svoje nohy môžete prispieť k tomu, aby zostali zdravé.
Denná kontrola vašich chodidiel
Pozerajte sa na hornú aj dolnú časť Vašich chodidiel a medzi jednotlivé prsty. Pokiaľ máte problémy s ohýbaním, použite zrkadlo ku kontrole spodnej časti alebo si zavolajte niekoho na pomoc. Pozrite sa na chodidlá na miestach s dostatkom svetla. Vhodný čas na kontrolu chodidiel je po kúpaní alebo sprchovaní.
Skontrolujte trhliny, škrabance, pľuzgiere, otlaky, kurie oká, zarastajúce nechty alebo príznaky infekcie. Pozrite sa tiež na bielu, mokvajúcu, zvraštenú kožu, najmä medzi prstami.
Pocit zvýšenej teploty kože
Horúce miesta znamenajú infekciu alebo zápal. Pokiaľ máte poškodenie nervov v chodidlách, nemusíte cítiť žiadnu alebo len malú bolesť, čo by Vás malo upozorniť na tieto problémy. Pokiaľ máte akékoľvek podozrenie, okamžite navštívte svojho lekára.
Udržiavajte svoje nohy čisté
Umývajte ich denne v teplej vode jemnou žinkou a jemným mydlom. Aby ste sa vyvarovali popáleniu chodidiel, nezabudnite skontrolovať teplotu vody pomocou zápästia alebo lakťu, čím sa ubezpečíte, že voda nie je príliš horúca. Vyhnite sa dlhodobému namáčaniu nôh vo vode a iných roztokoch, pretože môžu spôsobiť vysušenie kože.
Vysušenie chodidiel
Použite jemný uterák k úplnému vysušeniu chodidiel a pamätajte na vysušenie všetkých prstov a priestoru medzi prstami.
Aplikujte krém
Po každom umytí použite jemný krém na hornú aj spodnú časť chodidiel.
Kurie oká a mozole
Na nohách sa vytvárajú kurie oká a mozole ako ochrana kože proti otlaku a oderu spôsobeným nevhodne zvolenou obuvou alebo nesprávnou chôdzou. Keď sa vytvoria kurie oká alebo mozole, môže sa nesprávna chôdza ešte zhoršiť. Zbavte sa kurích ôk a mozoľov znížením tlaku na nohy. To závisí na získaní vhodnej, vyhovujúcej obuvi a možno aj použití špeciálnych vložiek do obuvi. Vložky pomôžu rozložiť Vašu telesnú hmotnosť rovnomerne po celej šľape. Pokiaľ je treba, navštívte svojho ortopéda/podológa.
Zlepšite starostlivosť o mierne zatvrdnutú kožu.
Keď je Vaša noha suchá, odstráňte všetky zatvrdnuté miesta pomocou pemzy. Následne aplikujte krém na všetky mozoľnaté miesta, aby bol mozoľ pružný a zabránilo sa jeho popraskaniu. Nikdy nerežte kurie oká alebo mozole žiletkou. Pokiaľ máte silné mozole, mali by ste sa opýtať svojho lekára, ako ich ošetriť a ako im predchádzať.
Udržiavajte nechty na nohách vhodne skrátené a hladké
Na strihanie nechtov použite tupé nožnice a odstrihnite nechty rovno a následne pomocou pilníku na nechty opiľujte rohy okolo. Vyhnite sa strihaniu nechtov na príliš krátke. Najlepší čas na strihanie nechtov je po kúpeli, keď sú mäkké a ľahko opraviteľné. Pokiaľ máte problém s dosiahnutím na nechty alebo pokiaľ sú Vaše nechty príliš silné a je zložité ich zastrihnúť, požiadajte o pomoc zdravotníckeho profesionála vyškoleného na úpravu nechtov, ako je napr. pedikér. A pokiaľ Vám zarástli nechty, neošetrujte ich sami a navštívte svojho lekára alebo pedikéra.
Noste čisté ponožky každý deň
Ponožka, ktorá má minimálne 80% bavlny alebo vlny pomáha absorbovať pot a umožňuje koži dýchať. Vyhnite sa nylonovým ponožkám alebo pančuchám. Ponožky by mali dobre sedieť a nemali by byť pevné a elastické, najmä v leme. Vyhnite sa ponožkám s mohutnými lemami (švami).
Noste vhodnú obuv
Najlepšie je nosiť obuv a ponožky každý deň doma aj vonku, aby ste uľavili Vašim nohám a chránili ich. Skôr ako si obujete obuv, vždy ju vyčistite a potom vo vnútri opatrne prezrite, či v nej nie sú kamene alebo ostré miesta, ktoré by mohli poraniť Vaše nohy.
Nakupujte obuv v okamihu kedy sú Vaše chodidlá najväčšie. Nakupovanie popoludní je lepšie ako skoro ráno. Vyhnite sa obuvi, ktorá je príliš tesná alebo tlačí. Pokiaľ idete nakupovať novú obuv a máte necitlivé nohy, vystrihnite si obrys každého chodidla z tvrdého papieru a vložte obrys do páru obuvi o ktorom uvažujete, že ho kúpite, aby Vám obrys pomohol rozhodnúť sa, či Vám dobre padne. Rozchoďte novú obuv nosením maximálne 1 až 2 hodiny denne. Po obutí nových topánok dobre skontrolujte chodidlá a vyhľadajte odreté alebo červené miesta, ktoré môžu znamenať problémovú oblasť.
Pľuzgiere, praskliny a škrabance
Pľuzgiere, praskliny a škrabance ihneď ošetrite. Vyhnite sa používaniu silných chemikálií, ako napr. kyselina boritá, peroxid vodíka alebo dezinfekcie. Môžu významne poškodiť hojenie tkanív. Neprepichujte pľuzgiere sami, to môže viesť k infekciám. Jednoducho vyčistite ranu mydlom a vodou a kontaktujte svojho lekára. Zakryte všetky otvorené zranenia sterilným obväzom. Pokiaľ existujú akékoľvek známky miestneho zapálenia, začervenania, opuchu, hnisu alebo bolesti v okolí otvorenej rany, kontaktujte svojho lekára.
Profesionálna starostlivosť
Vaše nohy potrebujú pravidelnú pozornosť. Uistite sa, že Váš lekár alebo diabetologická edukačná sestra kontroluje Vaše chodidlá v priebehu pravidelných prehliadok. Získajte pomoc od zdravotníckeho profesionála pri prvých známkach problému. Ortopéd, podológ a pedikér sú zdravotnícki profesionáli špecializovaní na starostlivosť a liečbu chodidiel. Tito špecialisti môžu liečiť Vaše problémy s chodidlami, alebo pokiaľ je potrebné, vyrobiť Vám špeciálnu obuv alebo vložky do topánok.
Viac informácií o komplikáciách nájdete: Zvládanie komplikácii a ich predchádzanie v sekcii Diabetes.