>>DIABETES 1. TYPU
>>DIABETES 2. TYPU
Úvod
Dozvedieť sa, že máte diabetes, môže byť zdrvujúce a mätúce. Existuje nepreberné množstvo informácií a je k dispozícii množstvo nástrojov, ktoré Vám pomôžu, ale Vy pravdepodobne neviete, kde začať. Môžete sa čudovať, „Prečo práve ja?“ a môžete sa cítiť osamelo. Potrebné je povedať, že nie ste sami. Množstvo ľudí žije s diabetom. Napriek tomu, že neexistuje žiadny liek na vyliečenie, diabetes môže byť liečený. S malou pomocou zo strany zdravotníckych profesionálov, rodiny a priateľov, sa môžete naučiť udržať svoju hladinu glukózy v krvi v norme.
Diabetes Mellitus nie je novým ochorením. V medicínskej literatúre bol opísaný už okol roku 30 n. l. Diabetes je grécke slovo, ktoré znamená „plynúť alebo odtekať“ a Mellitus je z latinského slova, ktoré znamená „sladený medom.“ Liečitelia v minulosti, ktorí vytvorili názov diabetes mellitus, popisovali, to čo skutočne videli: ľudia s diabetom trpeli častým močením a ich moč bol sladký.
Pre lepšie pochopenie toho, čo sa stane, keď má človek cukrovku, vysvetlime niekoľko pojmov:
Pankreas:
Je orgán v tele, ktorý produkuje inzulín, ďalšie hormóny a tráviace enzýmy.
Inzulín:
Jedná sa o hormón produkovaný B bunkami pankreasu (v Langerhansových ostrovčekoch), ktorý umožňuje telu využívať energiu získanú z jedla.
Glukóza:
Cukor
Sacharidy:
Sacharidy, ktoré jete sa premenia na glukózu (viac o sacharidoch neskoršie).
Glukóza je hlavným zdrojom energie pre telo. Keď jete a jedlo je strávené, glukóza získaná zo sacharidov z potravy putuje krvným riečiskom do tých častí tela, ktoré ju potrebujú. Keď začne rásť množstvo cukru (glukózy) v krvnom riečisku, je z pankreasu uvoľnený inzulín. Inzulín pomáha dostať cukor do buniek tela, kde je využitý k výrobe energie.
U ľudí s diabetom sa môže jednať o to, že buď nemajú žiadny inzulín alebo majú nedostatok inzulínu, prípadne inzulín, ktorý je dostupný, nie je schopný správne fungovať. Preto pokiaľ máte diabetes, nie je cukor riadne prenášaný do Vašich buniek, a tak v krvnom riečisku zostáva jeho veľmi veľké množstvo. Hyperglykémia alebo vysoká hladina glukózy v krvi nastáva, keď cukor zostáva skôr v krvnom riečisku namiesto toho, aby bol využitý na výrobu energie vo vnútri teľových buniek. Pokiaľ sa nelieči, môže vysoká hladina glukózy v krvi poškodiť Vaše telo, a preto je dôležité naučiť sa, ako udržať hladinu glukózy v krvi v odpovedajúcom rozmedzí.
Pri diabete 1. typu si telo nevyrába inzulín. Telo potrebuje inzulín, aby dokázalo využiť glukózu (cukor) z potravy na výrobu energie. Pravdepodobne máte veľa otázok. Bude pre Vás užitočné dozvedieť sa o zdravom živote s diabetom. Existuje veľa dostupných informácií a rad pomôcok, ktoré Vám pomôžu.
Budete sa chcieť dozvedieť o vysokej hladine glukózy v krvi (hyperglykémii) a nízkej hladine glukózy v krvi (hypoglykémii) a ketoacidóze. Budete sa rovnako chcieť dozvedieť o testovaní hladiny glukózy v krvi, jedálničku, výhodách cvičenia atď.
Pre viac informácií o diabete 1. typu, navštívte tieto webové stránky:
Hyperglykémia (vysoká hladina glukózy v krvi) znamená, že množstvo cukru vo Vašom krvnom riečisku je vyššie, ako by malo byť. Symptómy hyperglykémie zahŕňajú rozmazané videnie, bolesť hlavy, zvýšený smäd, časté močenie, podráždenosť, únavu a v priebehu času nevysvetliteľný úbytok hmotnosti.
Keď trpíte diabetom, môže zjedenie väčšieho množstva jedla ako zvyčajne, vynechanie dávky liekov alebo inzulínu, choroba, nečinnosť, alebo stres spôsobiť vysokú hladinu glukózy v krvi. Je dôležité vedieť, aké kroky podniknúť v prípade, že je Vaša hladina glukózy v krvi vysoká, aby sa vrátila naspäť do normy.
Pokiaľ máte vysokú hladinu glukózy v krvi, je užitočné poznať príčinu. Je vhodné premýšľať o tom, čo môže byť príčinou nárastu hladiny glukózy v krvi a o pláne, ako situáciu zvládnuť.
Za nízku hladinu glukózy v krvi (hypoglykémiu) sa označuje stav, kedy je hladina glukózy v krvi nižššia ako cca 3,9 mmol/L (70 mg/dL), rad ľudí ale pociťuje symptómy už keď je ich hladina glukózy v krvi o trochu vyššia ako táto. Nízka hladina glukózy v krvi môže nastať, keď je vo Vašom systéme veľmi veľa inzulínu, alebo ak ste nedostatočne jedli alebo vynechali niektoré jedlo, alebo ste vykonali veľmi veľa fyzickej aktivity bez dostatočného prísunu sacharidov, ktoré by pokryli požiadavky spojené s Vašou aktivitou. Symptómy hypoglykémie zahŕňajú pocit trasenia, potenia, slabosť, závrat, podráždenosť, veľký hlad a bolesť hlavy.
Pokiaľ sa stanete hypoglykémickými, urobte nasledujúce kroky:
Pokiaľ sa nezačnete cítiť lepšie v priebehu 10 - 15 minút, je najlepšie premerať sa a je potrebné zjesť viac cukru.
Standards of Medical Care in Diabetes, American Diabetes Association, 2008
Ketoacidóza je závažný stav, ktorý môže nastať u ľudí s 1. typom diabetu. Ketoacidóza nastáva, keď je v krvnom riečisku veľmi málo inzulínu, aby pomohol cukru dostať sa do buniek a telo hľadá iné druhy paliva pre spálenie (premenu na energiu). Keď Vaše telo spaľuje uložené tuky, začínajú sa v tele tvoriť ketóny. Ketóny sú z Vášho krvného riečiska vylučované močom.
Prvé varovné príznaky ketoacidózy sú:
Potom sa objavujú tiež ďalšie symptómy:
Váš zdravotnícky tím Vám povie, kedy máte spraviť test na prítomnosť ketónov. Je tiež vhodné spraviť test v nasledujúcich časoch:
Testovanie hladiny glukózy v krvi
Starajte sa o svoj diabetes a svoje zdravie, je dôležité udržať hladinu glukózy v krvi v rovnováhe. Najdôležitejšie je a najviac Vám pomôže pravidelne si sledovať hladinu glukózy v krvi. Niekedy sa cítite dobre, ale len test glukózy v krvi Vám môže povedať, či je Vaša hladina glukózy v krvi v norme.
Niektorí ľudia majú pocit, že vlastná kontrola môže byť nepríjemná, nepohodlná, dokonca obťažujúca, ale testovanie Vám umožní zistiť, či Vám Váš jedálniček, lieky a aktivita prospievajú. Sebamonitorovanie hladiny glukózy v krvi je znalosť a znalosť je sila. Väčšie znalosti o hladine glukózy v krvi umožnia Vám i Vášmu zdravotníckemu tímu lepšie rozhodovanie o celkovom pláne liečby diabetu.
Ako mi môže pomôcť testovanie glukózy z krvi zo dňa na deň?
Výskumy ukazujú, že udržanie hladiny glukózy v krvi v prijateľnom rozmedzí pomáha chrániť pred komplikáciami spojenými s diabetom. Môžete znížiť svoje riziko očných problémov, ochorenie obličiek, poškodenie nervov a problémov so srdcom. Pochopenie, ako udržať v rovnováhe svoju hladinu glukózy v krvi, Vám môže pomôcť cítiť sa zo dňa na deň lepšie. Vysoká hladina glukózy v krvi môže spôsobiť pocit ľahostajnosti, smäd a časté močenie. Nízka hladina glukózy v krvi môže vyvolať pocit trasenia a potenia, a nakoľko nízka hladina glukózy v krvi vyžaduje okamžitý zásah, môžu tieto stavy nízkej hladiny glukózy v krvi podstatne narušiť Váš deň. Pohovorte si so svojim lekárom o zahájení vlastnej kontroly hladiny glukózy v krvi.
Jedálniček
Jedlo nám dáva energiu k tomu, aby sme mohli každý deň robiť to, čo máme radi, je to palivo, ktoré potrebujú bunky Vášho tela k premýšľaniu, práci a hre. Výživa je dôležitá pre každého z nás a jedálny plán je dôležitou súčasťou akéhokoľvek plánovania pri zvládaní diabetu. Váš zdravotnícky tím Vám pomôže s vytvorením jedálničku, ktorý bude úplne prispôsobený Vašim potrebám. Bude zahŕňať potraviny zo všetkých potravinových skupín. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste nemohli jesť svoje obľúbené potraviny - je to otázka plánovania správneho typu a množstva práve pre Vás.
Aktivita
Zostaňte aktívny. Pohyb môže byť užitočný pri kontrole glukózy v krvi. Pohyb Vám umožní spáliť kalórie, schudnúť, cítiť sa lepšie, zvládať efektívne stres, nabrať silu, zrýchliť krvný obeh a pomôže i srdcu a pľúcam. Pol hodiny fyzickej aktivity denne Vám pomôže znížiť riziko rozvoja komplikácií. A skvelou vecou na tom je to, že nemusíte navštevovať posilňovňu alebo kupovať vybavenie na cvičenie, aby ste zostali zdravý. Môžete robiť to, čo vás baví, treba chodiť na prechádzky, plávať alebo dokonca môžu byť prospešné aj domáce práce. Pred zahájením cvičebného programu je vhodné poradiť sa so svojim zdravotníckym tímom, najmä pokiaľ ste neboli zvyknutý na pravidelný pohyb.
Existujú 4 dostupné typy inzulínu. Líšia sa v čase, v priebehu ktorého sa dostanú do krvného riečiska a začnú znižovať hladinu glukózy (doba nástupu), v dĺžke doby, počas ktorej inzulín pracuje s maximálnou účinnosťou (špička) a v úplnom rozsahu pôsobenia znižovania hladiny glukózy (doba trvania).
4 hlavné typy inzulínu sú:
Vaša rodina a priatelia
Každý, kto Vás bude podporovať, je súčasťou Vášho tímu. Nechajte svojich priateľov a rodinu, nech Vám pomôžu sa dobre o seba starať. Je vhodné mať niektorého člena rodiny, ktorý s Vami bude navštevovať vzdelávacie kurzy týkajúce sa diabetu. Nebudú to pre Vás len druhé oči a uši, ale tiež to znamená, že budete mať niekoho, kto Vám pomôže porozumieť všetkým aspektom Vášho plánu, ako zvládnuť diabetes.
Váš zdravotnícky tím
Existuje množstvo zdravotníckych profesionálov, ktorí môžu byť súčasťou Vášho zdravotníckeho tímu. Nemusíte byť vždy schopný zapojiť všetkých potenciálnych členov tímu, ale je užitočné pochopiť, aké informácie, podporu a starostlivosť Vám môže každý z nich poskytnúť. Rôzni zdravotnícki odborníci Vám môžu pomôcť dozvedieť sa o diabete a o tom, ako sa dobre o seba starať. Práca so zdravotníckymi odborníkmi má dva uhly pohľadu; po prvé potrebujú, aby ste im povedali, ako sa veci majú (ako všetko funguje), a po druhé, keď potrebujete pomoc. Vy ste kľúčovým členom tímu.
Vzdelávanie pre diabetikov
Vzdelávanie o diabete je odporúčané ľudom trpiacim diabetom. Množstvo nemocníc a kliník alebo lekárskych ambulancií má vzdelávací program pre diabetikov. Samostatné zvládanie diabetu Vám pomôže optimalizovať hladinu glukózy v krvi, predchádzať komplikáciám a maximalizovať kvalitu života s diabetom. Diabetologické vzdelávacie sestry poskytujú informácie o každodenných aspektoch diabetologickej starostlivosti, ako napr. ako aplikovať lieky (zahŕňajúce inzulín), kontrolovať hladinu glukózy v krvi, rozpoznať symptómy hypoglykémie alebo hyperglykémie a ako prispôsobiť liečbu, keď ste chorý. Diabetologické edukačné sestry by mali tiež riešiť psychosociálne problémy, pretože emocionálny úspech zlepšuje výsledky liečby diabetu.
Diabetes 2. typu je najčastejšiou formou diabetu. Diabetes 2. typu je spôsobený neschopnosťou B buniek pankreasu (Langerhansových ostrovčekov) produkovať dostatok inzulínu potrebného k zaisteniu potrieb tela. Telo, ale tiež nedokáže využiť inzulín, ktorý je produkovaný správne. Rizikové faktory spojené s diabetom 2. typu sú obezita, rodinná anamnéza, nedostatok pohybu a rasa alebo etnický pôvod. Často môžu symptómy chýbať alebo môžu byť mierne a objavujú sa priebežne predtým, ako je diabetes 2. typu diagnostikovaný. Diabetes 2. typu je nazývaný diabetom dospelých alebo non-inzulin-dependentný diabetes mellitus (NIDDM).
Pravdepodobne máte množstvo otázok. Bude pre Vás užitočné dozvedieť sa o zdravom živote s diabetom. Existuje mnoho dostupných informácií a rad pomôcok, ktoré Vám pomôžu.
Budete sa chcieť dozvedieť o vysokejhladine glukózy v krvi (hyperglykémii) a nízkej hladine glukózy v krvi (hypoglykémii). Budete sa tiež chcieť dozvedieť o testovaní hladiny glukózy v krvi, jedálničku, výhodách cvičenia atď.
Pre viac informácií o diabete 2. typu, navštívte tieto webové stránky:
Hyperglykémia (vysoká hladina glukózy v krvi) znamená, že množstvo cukru v krvnom riečisku je vyššie, ako by malo byť. Symptómy hyperglykémie zahŕňajú rozmazané videnie, bolesť hlavy, zvýšený smäd, časté močenie, podráždenosť, únavu a v priebehu času nevysvetliteľný úbytok hmotnosti.
Keď trpíte diabetom, môže zjedenie väčšieho množstva jedla ako obvykle, vynechanie dávky liekov alebo inzulínu, choroba, nečinnosť, alebo stres spôsobiť vysokú hladinu glukózy v krvi. Je dôležité vedieť, aké kroky podniknúť v prípade, že Vaša hladina glukózy v krvi je vysoká, aby sa vrátila naspať do normy.
Pokiaľ máte vysokú hladinu glukózy v krvi, je užitočné poznať príčinu. Je vhodné premýšľať o tom, čo môže byť príčinou nárastu hladiny glukózy v krvi a o pláne, ako situáciu zvládnuť.
Za nízku hladinu glukózy v krvi (hypoglykémiu) sa označuje stav, kedy je hladina glukózy v krvi nižšia ako cca 3,9 mmol/L (70 mg/dL), rad ľudí ale pociťuje symptómy už keď je ich hladina glukózy v krvi o trochu vyššia ako táto. Nízka hladina glukózy v krvi môže nastať, keď je vo Vašom systéme veľmi veľa inzulínu, alebo ak ste nedostatočne jedli alebo vynechali niektoré jedlo, alebo ste vykonali veľmi veľa fyzickej aktivity bez dostatočného prísunu sacharidov, ktoré by pokryli požiadavky spojené s aktivitou. Symptómy hypoglykémie zahŕňajú pocit trasenia, potenie, slabosť, závrat, podráždenosť, veľký hlad a bolesť hlavy.
Pokiaľ pocítite, že ste hypoglykemický, urobte nasledujúce kroky:
Pokiaľ sa nezačnete cítiť lepšie v priebehu 10 - 15 minút, je najlepšie sa premerať a je potrebné si vziať viac cukru.
Standards of Medical Care in Diabetes, American Diabetes Association, 2008
Testovanie hladiny glukózy v krvi
Starajte sa o svoj diabetes a svoje zdravie, je dôležité udržať hladinu glukózy v krvi v rovnováhe. Najdôležitejšie je a najviac Vám pomôže si pravidelne monitorovať hladinu glukózy v krvi. Niekedy sa cítite dobre, ale len test glukózy v krvi môže určiť, či je Vaša hladina glukózy v krvi v norme.
Niektorí ľudia majú pocit, že vlastná kontrola môže byť nepríjemná, nepohodlná, dokonca obťažujúca, ale testovanie Vám umožní zistiť, či Vám Váš jedálniček, lieky a aktivita prospievajú. Sebamonitorovanie je znalosť a znalosť je sila. Väčšie znalosti o hladine glukózy v krvi umožnia Vám i Vášmu zdravotníckemu tímu lepšie rozhodovanie o celkovom pláne liečby diabetu.
Ako mi môžu pomôcť testy z krvi zo dňa na deň?
Výskumy ukazujú, že udržanie hladiny glukózy v krvi v prijateľnom rozmedzí pomáha chrániť pred komplikáciami spojenými s diabetom. Môžete znížiť riziko očných problémov, ochorenie obličiek, poškodenie nervov a problémov so srdcom. Pochopenie, ako udržať v rovnováhe svoju hladinu glukózy v krvi, Vám môže pomôcť sa cítiť zo dňa na deň lepšie. Vysoká hladina glukózy v krvi môže spôsobiť pocit ľahostajnosti, smäd a časté močenie. Nízka hladina glukózy v krvi môže vyvolať pocit trasenia a potenia, a pretože nízka hladina glukózy v krvi vyžaduje okamžitý zásah, môžu tieto stavy nízkej hladiny glukózy v krvi podstatne narušiť Váš deň. Porozprávajte sa so svojim lekárom o zahájení vlastnej kontroly Vašej hladiny glukózy v krvi.
Jedálniček
Jedlo nám dáva energiu k tomu, aby sme mohli každý deň robiť to, čo máme radi, je to palivo, ktoré potrebujú bunky Vášho tela k premýšľaniu, práci a hre. Výživa je dôležitá pre každého z nás a jedálny plán je dôležitou súčasťou akéhokoľvek plánovania pri zvládaní diabetu. Váš zdravotnícky tím Vám pomôže s vytvorením jedálničku, ktorý bude úplne prispôsobený Vašim potrebám. Bude zahŕňať potraviny zo všetkých potravinových skupín. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste nemohli jesť svoje obľúbené potraviny - je to otázka plánovania správneho typu a množstva práve pre Vás.
Aktivita
Zostaňte aktívny. Pohyb môže byť užitočný pri kontrole glukózy v krvi. Pohyb Vám umožní spáliť kalórie, schudnúť, cítiť sa lepšie, zvládať efektívne stres, nabrať silu, zrýchliť krvný obeh a pomôže i srdcu a pľúcam. Pol hodiny fyzickej aktivity denne Vám pomôže znížiť riziko rozvoja komplikácií. A skvelou vecou na tom je to, že nemusíte navštevovať posilňovňu alebo kupovať vybavenie na cvičenie, aby ste zostali zdravý. Môžete robiť to, čo vás baví, treba chodiť na prechádzky, plávať alebo dokonca môžu byť prospešné aj domáce práce. Je vhodné sa pred zahájením cvičebného programu poradiť sa so svojim zdravotníckym tímom, najmä pokiaľ ste neboli zvyknutý na pravidelný pohyb.
Inzulin
Existujú 4 dostupné typy inzulínu. Líšia sa v čase, v priebehu ktorého sa dostanú do krvného riečiska a začnú znižovať hladinu glukózy (doba nástupu), v dĺžke doby, po ktorú inzulín pracuje s maximálnou účinnosťou (špička) a v úplnom rozsahu pôsobenia znižovania hladiny glukózy (doba trvania).
4 hlavné typy inzulínu sú:
Vaša rodina a priatelia
Každý, kto Vás bude podporovať, je súčasťou Vášho tímu. Nechajte svojich priateľov a rodinu, nech Vám pomôžu sa dobre o seba starať. Je vhodné, mať niektorého člena rodiny, ktorý s Vami bude navštevovať vzdelávacie kurzy týkajúce sa diabetu. Nebudú to pre Vás len druhé oči a uši, ale tiež to znamená, že budete mať niekoho, kto Vám pomôže porozumieť všetkým aspektom Vášho plánu, ako zvládnuť diabetes.
Váš zdravotnícky tím
Existuje množstvo zdravotníckych profesionálov, ktorí môžu byť súčasťou Vášho zdravotníckeho tímu. Nemusíte byť vždy schopný zapojiť všetkých potenciálnych členov tímu, ale je užitočné pochopiť, aké informácie, podporu a starostlivosť Vám môže každý z nich poskytnúť. Rôzni zdravotnícki odborníci Vám môžu pomôcť dozvedieť sa o diabete a o tom, ako sa dobre o seba starať. Práca so zdravotníckymi odborníkmi má dva uhly pohľadu; po prvé potrebujú, aby ste im povedali, ako sa veci majú (ako všetko funguje), a po druhé, keď potrebujete pomoc. Vy ste kľúčovým členom tímu.