Sacharidy majú najväčší vplyv na hladinu glukózy v krvi!2
Vyhýbajte sa spracovaným potravinám, keďže obsahujú prázdne kalórie. Namiesto nich siahnite po zelenine a „prírodných“ potravinách. Sledujte svoj príjem sacharidov a pravidelne si merajte hladinu glukózy v krvi.
Sacharidy sú živiny, ktoré vášmu telu poskytujú najviac energie. Práve preto sú v otázke zdravého stravovania veľmi dôležité! Poznáme rôzne typy sacharidov, ktoré hladinu glukózy v krvi ovplyvňujú rôznymi spôsobmi (rýchlo aj pomaly). To znamená, že si musíte dávať pozor na typ a množstvo prijímaných sacharidov.
Chcete vedieť, koľko sacharidov konzumujete?
Začnite si sacharidy4 obsiahnuté vo vašom jedle, nápojoch aj v malom občerstvení počítať! Na štítku s nutričnými hodnotami sa dočítate, koľko sacharidov je vo vašom jedle. V prípade potravín bez označenia, ako sú čerstvé produkty, zas môžete odhadnúť, koľko sacharidov asi obsahujú. Ak si zaznamenáte svoj príjem sacharidov a hladinu glukózy v krvi pred jedlom a dve hodiny po jedle, zdravotnícki pracovníci si budú môcť pozrieť, ako vaše telo reaguje na rôzne jedlá, a podľa toho naplánovať individuálne lieky (ak nejaké potrebujete) a váš jedálniček. Porozprávajte sa so svojím lekárom o diéte, ktorá je pre vás najvhodnejšia.
Počítajte sacharidy4
Podľa toho, koľko rôznych typov sacharidov konzumujete, môže vaša hladina glukózy v krvi stúpať rýchlo alebo pomaly. Počítanie sacharidov je preto dobrý spôsob riadenia vlastnej hladiny glukózy v krvi.
Diéta a pohybová aktivita
Súčasťou liečby je vždy individuálny jedálniček a pravidelné pohybové aktivity. Zdravotnícki pracovníci vo všeobecnosti odporúčajú, aby ste sa väčšinu dní aspoň 30 minút venovali stredne náročnej pohybovej aktivite. Toto cvičenie môže mať formu rýchlej chôdze, plávania alebo prenatálnej jogy.3